Адреса: м. Одеса вул. Високий провулок б. 22

Час роботи: щоденно з 9:00 до 18:00

Електроліти: що це і навіщо вони потрібні організму?

Організм людини – механізм дуже складний. Для його нормального функціонування необхідні певні умови. Одним з найважливіших є наявність в плазмі крові електролітів. Основними їх видами є калій і натрій. Певна роль відводиться і кальцію і магнію, хлору, заліза і фосфору.

Розчинені (а саме в такому вигляді вони зустрічаються в організмі) електроліти мають електропровідністю. Кожному з них властиві конкретні функції. Для їх коректного виконання потрібна певна норма кожного виду речовини.

Електроліти: що це і навіщо вони потрібні організму?

Загальні поняття

Щоб працювали системи і органи людського організму, відбувалися необхідні біологічні та хімічні процеси в ньому, необхідно підтримувати баланс електролітів. Ідеальне їх співвідношення можливе за таких умов:

 • збалансованому раціоні харчування;
 • дотриманні режиму споживання води;
 • обмеження надходження в організм солі.

Без електролітів неможлива робота м’язів і метаболізм, активізація багатьох ферментів. Вони є обов’язковими учасниками та інших процесів в організмі: гомеостазу, остеогенеза, імпульсів нервової системи, підтримки стабільності осмолярності плазми крові.

Потрапляючи в клітини через мембрану за допомогою білків-транспортерів, іони електролітів приймають участь в проникненні в них поживних речовин і виведення назовні продуктів обміну. Також вони сприяють стабільності рН (кислотності) і підтримці в клітинах водного балансу.

Роль натрію і калію

Ці дві речовини є найважливішими електролітами. Саме з їх участю можлива підтримка водного і кислотно-лужного балансу. Їх участь у водному обміні полягає в боротьбі за кількість рідини в клітинах і відбувається наступним чином. Іони натрію притягують і затримують воду, а калію – відштовхують її.

У разі надлишку натрію вода затримується в клітинах. Зовні це проявляється в появі набряклості. Надходження в організм калію сприяє викиду зайвої води, зняттю набряків. Якщо цієї речовини занадто багато, при дефіциті натрію виникає зневоднення організму. При дотриманні балансу цих електролітів такі явища не виникають.

В ідеалі для дорослої людини добова норма споживання натрію повинна становити дев’ять сотих відсотка від ваги тіла. Це становить 9-16 грам кухонної солі. Але оскільки ця речовина присутня в ряді продуктів харчування, його кількість в чистому вигляді опускається до позначки 5-6 грам. Багатими на натрій є:

 • морські водорості;
 • морква;
 • селера.

Крім боротьби з натрієм, калій захищає судини, стимулює роботу серця, є відповідальним за функціонування і здоров’я мозку. 98% цього електроліту міститься в клітинах. Основні функції калію:

 • підтримувати імунну систему;
 • усувати аритмію;
 • виводити шлаки;
 • посилювати серцевий викид;
 • знижувати кисневе голодування (антигіпоксичну дію).

Нормальним вмістом калію в сироватці крові дорослої людини вважається від 3,5 до 5,5 ммоль / л. Якщо допустимий поріг концентрації перевищується, виникає гіперкаліємія. Сильне відхилення від норми може стати причиною порушення серцевого ритму. Причинами, які можуть спровокувати цей стан, є:

 • голодування;
 • зневоднення;
 • патологічний гемоліз при певних захворюваннях;
 • патології надниркових залоз;
 • прийом НПЗЗ і цитостатиків протягом тривалого часу;
 • надлишок в раціоні калійвмісних продуктів.

Брак калію може викликати гіпокаліємію. Зазвичай вона виникає на тлі алкоголізму, емоційного перенапруження або інтенсивних фізичних навантажень, безконтрольного споживання солодощів або кави, прийому діуретиків або проносних препаратів, гіпергідрозу та т.д.

Загальні симптоми патології

Недолік того чи іншого виду електролітів має свої специфічні ознаки. Однак є і загальні симптоми їх дефіциту:

 • погіршення самопочуття;
 • гіпотонія м’язів;
 • сонливість, запаморочення, слабкість аж до непритомності;
 • аритмія;
 • набряклість.

Спостерігаються також зміни в психіці у вигляді апатії, дратівливості, гальмування або перезбудження.

Що відбувається при втраті

Якщо серйозне зменшення кількості електролітів відбувається природним шляхом, спостерігається зниження, але не повна втрата працездатності. Проте, щоб уникнути зносу тканин і органів допускати постійне порушення водно-електролітного балансу вкрай небажано. Для відновлення ВЕБ натуральним методом необхідно ввести в раціон потрібні продукти і пити збагачену воду.

Чому важливо пити воду

Як відомо, вода є основним структурним компонентом тіла людини. Вона виконує безліч функцій. Одна з них – це перетворення так необхідних організму натрію, калію та інших елементів в іонні розчини електроліти.

Щоб вода якісно виконувала свою роботу, вона повинна пройти попередню фільтрацію від важких металів, забруднювачів. Не дарма фахівці кажуть, що достатня кількість води – запорука здоров’я!

Інші статті
вода
11.12.2017
Бутильована вода, очищена методом зворотного осмосу

Очищення і продаж очищеної води інтенсивно розвивається в Україні. Споживання очищеної води зростає з року в рік. Не важко буде замовити доставку вода на будинок або в офіс в Одесі або будь-якому іншому місті країни. У житті людини вода є найважливішим елементом і тому в питанні якості споживаної води вимоги також повинні бути найвищими.

Читати далі
Польза воды
12.09.2018
Користь чистої води

Стежити за своїм здоров’ям нас закликають і лікарі, і дієтологи і просто здоровий глузд. Частково вода теж є джерелом необхідних організму мінералів. Мікроелементів і інших поживних речовин. Щоб не стати жертвою зневоднення протягом дня необхідно випивати до двох літрів води, щоб в повній мірі наситити організм вологою. Це норма для людини, що стежить за своїм […]

Читати далі
25.01.2021
10 ознак нестачі води в організмі

Щоб жити, людина повинна дихати, пити і їсти. Вода є другим після кисню елементом, без якого функціонування людського організму не представляється можливим. І якщо без їжі навіть протягом 8-10 днів можна відчувати себе цілком задовільно, то без води вже на третю-четверту добу виникає гостра необхідність в поповненні організму цієї живлющою вологою. Вода – джерело життя […]

Читати далі
1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Поки що немає оцінок)
Loading...