Адреса: м. Одеса вул. Високий провулок б. 22

Час роботи: щоденно з 9:00 до 18:00

Причини сухості у роті та постійної спраги

Кожна людина у своєму житті зустрічалася з таким симптомом як сухість у роті. Її виникнення говорить про зміни, що відбуваються всередині організму і змушують бути уважнішими до свого стану.

При короткочасній появі сухості не варто переживати. Насторожитися слід лише в тому випадку, якщо слина не виділяється тривалий час і приносить значний дискомфорт для здоров’я.

За що відповідає слина в організмі

Причини сухості у роті та постійної спраги - фотоПрипинення вироблення слини в достатній кількості говорить про таку проблему як ксеростомія. Виникнення патології може принести великий дискомфорт до загального стану людини.

Перед аналізом можливих проблем варто розібратися з функціями слини в організмі людини:

 • захист зубів людини від карієсу;
 • підтримка мікрофлори в ротовій порожнині;
 • забезпечення м’якшого ковтання їжі;
 • захист від вірусів та бактерій;
 • розм’якшення їжі.

Слід зазначити, що низька кількість виділення слини послаблює імунітет і приносить значний дискомфорт у загальний стан.

 Симптоматика, яка супроводжує сухість у роті

Зниження кількості слини в організмі відразу притягує до себе й низку інших проблем, які вже можуть свідчити про хвороби.

До найпоширеніших симптомів, які можуть виникати разом із сухістю в роті, варто віднести:

 • неприємний запах з ротової порожнини;
 • відчуття склеєності ясен, неба та язика;
 • руйнування зубів;
 • виникнення герпесу та тріщин на губах;
 • біль у горлі;
 • складність ковтання води та їжі;
 • відсутність смакових рецепторів;
 • хрипоту.

При цьому слід зазначити, що тривалий період без вироблення достатньої кількості слини може свідчити про збої роботи травної системи та призводити до проблем із зубами та яснами, стати причиною хвороб носоглотки та вух. Не варто перебувати в такому випадку без маски в громадських місцях, адже ризик зараження інфекційними захворюваннями стає набагато вищим.

Щоправда, варто відзначити, що існують і природні причини виникнення сухості.

Сухість у роті: природні причини

Причини сухості у роті та постійної спраги - фотоКсеростомія не пов’язана з віком, як звикли говорити старші люди. Вона має конкретні причини, які слід виявити своєчасно та їх усунути. Симптом може бути викликаний:

 1. Сухістю після сну. Часто буває, що вранці з’являється відчуття сухості у ротовій порожнині. Люди, які сплять з відкритим ротом, найчастіше страждають на таку проблему. Найбільш поширеною причиною може бути апное, або іншими словами затримка дихання уві сні.
 2. Ще одна досить поширена причина — проблема з носовою перегородкою, яка також змушує спати з відкритим ротом і призводить до сухості зранку.
 3. Закладеність носа. Нежить змушує дихати ротом через що слина просто висихає і на виділення нової не вистачає часу.
 4. Стрес. Багато хто чув фразу, що від страху в горлі пересохло. Вислів має підставу. Будь-яка ситуація, яка змушує людину похвилюватися, стає причиною зменшення виділення слини.
 5. Споживання великої кількості солі. Солоні продукти впливають на сухість у роті.
 6. Підвищена температура тіла. При температурі рідина випаровується з організму значно швидше та потребує постійного поповнення. При несвоєчасному вживанні води слина просто не виділяється в необхідній кількості. Слід зазначити, що споживати кількість рідини, що рекомендується, слід як у зимовий період часу, так і літній. Компанія Waterclub https://waterclub.od.ua/ua/ пропонує хорошу, фільтровану воду, яка допоможе усунути симптоми.
 7. Споживання кави, чаю та спецій. Існує низка продуктів та напоїв, які виводять рідину з організму, знижуючи також вироблення слини.
 • Зневоднення. Вода – основа для вироблення слини. Важливо щодня випивати потрібну кількість чистої рідини.
 • Отруєння. Неякісні продукти негативно впливають на організм та призводять до нестачі рідини в тілі.
 • Прийом алкоголю. Після спиртних напоїв завжди з’являється спрага та сухість у роті.
 • Паління. Цигарки — одна з основних причин меншого вироблення слини та прояву сухості у ротовій порожнині.

У деяких ситуаціях виникнення симптому може говорити про нестачу вітамінів.

Сухість у ротовій порожнині, як побічний ефект прийому ліків

Медичні препарати мають низку побічних ефектів, до яких може належати також ксеростомія. Літні люди частіше страждають від сухості в роті, не через вік, а через вживання більшої кількості лікарських препаратів.

Препарати, які допомагають боротися з одними симптомами, але можуть стати причиною виникнення пересихання слини в ротовій порожнині:

 • ліки від діареї;
 • ліки від алергії;
 • ліки від набряків;
 • ліки від високого тиску;
 • антибіотики;
 • транквілізатори;
 • психотропні препарати.

Перелік препаратів досить широкий. Важливо уважно ознайомитися з інструкцією та можливими побічними ефектами. У разі сильного дискомфорту варто звернутися до лікаря, щоб замінити препарат на аналог із меншою кількістю побічних ефектів.

Променева терапія – провокатор досеростомії

Онкологічні захворювання ротової порожнини та глотки вимагають опромінення шийного відділу та голови, що може стати причиною проблем роботи слинних залоз. Їхня працездатність має відновлюватися з часом, проте існують ситуації, коли проблема залишається назавжди. У таких ситуаціях рекомендується використовувати спеціальні аерозолі, які допомагають боротися із проблемою.

Хвороби, що впливають на появу сухості в роті

У деяких випадках сухість є лише симптомом, а ось в інших вона супроводжує весь період хвороби.

Запальні процеси в ротовій порожнині

Проблеми із зубами та яснами впливають на зменшення слини за рахунок того, що її потрібно більше на пережовування їжі. Такі самі проблеми можуть виникнути під час встановлення поганого протеза. Слина просто не встигає виділятися у необхідній кількості.

Цукровий діабет

Порушення обміну речовин призводить до зайвої ваги. З’являється постійне бажання пити, горло ніби пересихає, а бажання поїсти проявляється дедалі частіше. У таких ситуаціях рекомендується одразу перевірити кров на рівень цукру та звернутися за консультацією до ендокринолога.

Сухість у ротовій порожнині та спрага — одні з ознак діабету.

Особливо звернути увагу на діагноз варто, якщо перераховані вище симптоми супроводжуються частими позивами до сечовипускання.

Інфекційні захворювання

Інфекції можуть часто протікати у супроводі блювання, розладу травлення, підвищеної температури тіла, що призводитиме до зневоднення. Втрата рідини в організмі може призводити до сухості у роті. На симптом мало звертають увагу, і це поширена помилка. Інтоксикація вимагає рясного пиття, щоб заповнити запас рідини в організмі.

Вода допомагає вивести з організму токсини та швидше нормалізувати стан.

Ендокринні захворювання

При проблемах із щитовидною залозою виділення слини може значно зменшитись. Гормональні зміни також можуть впливати на сухість у роті.

Аутоімунні захворювання та ксеростомія

Аутоімунні захворювання – це збій у захисті організму людини, коли відбувається “напад” на самого себе. Ушкодження відбуваються у всій системі.

Синдром Шегрена – яскравий приклад таких хвороб. Слизова оболонка набуває яскраво-рожевого відтінку, з’являється труднощі під час ковтання і сухість у роті.

Ксеростомія при хворобах мозку

Інсульт – це відмирання частини мозку, яке впливає на ряд функцій в організмі. Передбачити, на що вплине інсульт, неможливо. Проблеми зі станом слинної залози можуть бути також при хворобах Паркінсона або Альцгеймера.

Шлунок та сухість у роті: які хвороби потребують запису на прийом до лікаря

Причини сухості у роті та постійної спраги - фотоПроблеми зі шлунком зустрічаються все частіше та частіше. Ксеростомія може супроводжувати такі захворювання:

 1. Панкреатит. Блювота і пронос призводять до зневоднення і надалі сухості в ротовій порожнині.
 2. Гастрит. Погане харчування та шкідливі звички впливають на прояв даної хвороби і не обходяться без ксеростомії.
 3. Виразка. Алкоголь та паління призводять до цієї проблеми та обов’язково супроводжуються порушенням роботи слинної залози.

З проявом будь-яких проблем роботи ШКТ, слід звернутися до гастроентеролога негайно.

Патології, які потребують госпіталізації

Серйозні патології, які викликають сухість у роті та супроводжуються сильними болями, потребують госпіталізації. До них варто віднести виразку, апендицит та непрохідність кишечника. У таких ситуаціях потрібне термінове втручання медика.

Методи боротьби з сухістю в роті

У разі, якщо з боку здоров’я немає жодних серйозних причин для хвилювання, слід усунути причину ксеростомії самостійно, дотримуючись кількох порад:

 • відмова від алкоголю та паління;
 • споживання необхідної кількості чистої води;
 • боротьба зі стресом.

Варто пам’ятати, що боротьба зі шкідливими звичками та ведення здорового способу життя допоможе підтримати організм у нормальному стані та відновить роботу слинних залоз, якщо не існує жодних прихованих хвороб.

Завжди варто пам’ятати, що організм дає сигнали про будь-які проблеми, і на них важливо своєчасно реагувати, щоб не затягти і не посилити ситуацію.

Інші статті
Як прибрати залізо з води? - фото
18.05.2018
Як прибрати залізо з води?

Води під землею частково засмічені залізом, адже це дуже поширений на планеті хімічний елемент. Допустима кількість заліза у воді становить три десятих міліграма на літр, у воді зі свердловини ця цифра може досягати від п’ят десятих до двадцяти міліграмів. Ця вода несмачна і має жовтий відтінок. Ви хотіли б пити таку воду?

Читати далі
Користь чистої води - фото
12.09.2018
Користь чистої води

Стежити за своїм здоров’ям нас закликають і лікарі, і дієтологи і просто здоровий глузд. Частково вода теж є джерелом необхідних організму мінералів. Мікроелементів і інших поживних речовин. Щоб не стати жертвою зневоднення протягом дня необхідно випивати до двох літрів води, щоб в повній мірі наситити організм вологою. Це норма для людини, що стежить за своїм […]

Читати далі
1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Поки що немає оцінок)
Loading...