Те, що необхідно постійно поповнювати організм рідиною для підтримки водного балансу, сумнівів не викликає ні у кого. Однозначною є і відповідь на питання, яку воду потрібно пити. Звичайно ж:
- чисту;
- без хімічних добавок і домішок;
- з нормальним рівнем жорсткості, кислотності й мінералізації.
Саме така вода поставляється спеціалізованими компаніями. Спори ведуться навколо визначення необхідної кількості добового споживання води для кожної людини.
Калькулятор норми води
Твердження, що потрібно в добу випивати мінімум 2-2,5 літра (8-10 склянок), не можна назвати коректним. Для визначення норми рідини необхідно враховувати цілe низку параметрів, включаючи:
- масу тіла людини;
- температуру довкілля;
- стан здоров’я й організму в цілому;
- спосіб життя та інші чинники.
Але навряд чи знайдеться людина, яка щодня вестиме підрахунок кількість води з урахуванням усіх параметрів і чинників. Адже багато хто з них в різні дні відрізняється один від одного. Але є рекомендації ВООЗ відносно використання калькуляторів, що допомагають кожній людині визначити необхідну для себе норму рідини на основі одного або декількох показників.
Калькулятор №1 споживання води в день виходячи з ваги людини
Цей спосіб припускає використання наступної формули: V=M:450Х14. У ній буквою V позначена кількість рідини в літрах, а M – вага людини.
Калькулятор №2 – розрахувати норму води в день
Цей спосіб грунтований на тому, що доза води протягом доби для нормального функціонування організму повинна дорівнювати 4 відсоткам від ваги тіла.
Калькулятор №3 – скільки треба пити води в день людині
При визначенні необхідної дози рідини враховується не лише вага, а і стать, час підвищеного навантаження на організм. Формула виглядає таким чином:
- для жінок: V=(MХ0.03) + (TХ0.4);
- для чоловіків: V=(MХ0.04) + (TХ0.6).
V означає добову кількість води в літрах, M – вага тіла, T – час спортивного тренування, інших серйозних фізичних навантажень. Розрахунок з використанням тієї або іншої формули не відбиває точну картину, оскільки в кожній з них враховуються не усі параметри, що впливають на норму води в конкретній ситуації. Проте орієнтовні показники, скільки потрібно пити, все ж є.
Скільки треба пити води в день – чому так важливо це знати
Сьогодні багато людей почали сповідувати ЗСЖ – здоровий спосіб життя. Одним з його найважливіших принципів є підтримка в організмі водно-сольового балансу. Його суть полягає в тому, що організм, незалежно від ваги людини, протягом доби повинен отримати води рівно стільки, скільки він її втратив. На жаль, вчені ще не створили апарат, за допомогою якого можна було б точно розрахувати кількість бракуючої води в організмі в конкретний момент. Тому кожна людина, що розрахувала свою норму води, повинна вже сам робити поправку з урахуванням інших чинників. Від яких же інших чинників залежать поправки до дози води в добу?
Від довкілля
У спекотну пору року потрібно пити відсотків на 25-30 більше від розрахованої дози. Це стосується і зимового періоду, оскільки в холодну погоду знижується рівень вологості, недолік якої може заповнити вода.
Від фізичної активності
При серйозних навантаженнях витрата рідини зростає. Тому пити потрібно більше. Це потрібно враховувати не лише спортсменам на тренуваннях, а і людям, що займаються фізичною працею.
Від стану здоров’я
Є низка захворювань, при яких для якнайшвидшого одужання і відновлення необхідно пити додаткову дозу води. Це стосується навіть звичайної застуди, не кажучи вже про наявність каменів в нирках, солей в організмі, діареї й низки інших недуг.
Інші чинники
Зростає потреба у збільшенні дози води в добу, наприклад, при дотриманні певної дієти, вагітності й годуванні грудьми, наявності деяких інших чинників. Яким буде збільшення, допоможе розрахувати один з калькуляторів. При цьому потрібно мати на увазі, що калькулятор вказує тільки кількість споживаної чистої питної або лікувально-столової води. Соки, чай, компоти, кава й інші напої тут не враховуються.
Правильний режим споживання води
Це означає не лише випивати в добу розраховану за допомогою калькулятора кількість води, але і робити це правильно. Ось декілька простих правил пиття:
- пити краще менше, але частіше;
- за раз потрібно випивати не більше 200 мл (1 склянка);
- вода має бути кімнатної температури або тепла;
- першу склянку потрібно пити відразу після пробудження;
- пити слід по склянці за півгодини до їжи й за годину після їжи, до, в час і після тренування.
Зрозуміло, тут мається на увазі тільки якісна питна вода, яка сьогодні продається за доступною ціною.