google-play-icon Скачати з
Google Play
app-store-icon Завантажити в
App Store
З нашим додатком доставка води швидше

Електроліти: що це і навіщо вони потрібні організму?

Електроліти: що це і навіщо вони потрібні організму?

Організм людини – механізм дуже складний. Для його нормального функціонування необхідні певні умови. Одним з найважливіших є наявність в плазмі крові електролітів. Основними їх видами є калій і натрій. Певна роль відводиться і кальцію і магнію, хлору, заліза і фосфору.

Розчинені (а саме в такому вигляді вони зустрічаються в організмі) електроліти мають електропровідністю. Кожному з них властиві конкретні функції. Для їх коректного виконання потрібна певна норма кожного виду речовини.

Загальні поняття

Щоб працювали системи і органи людського організму, відбувалися необхідні біологічні та хімічні процеси в ньому, необхідно підтримувати баланс електролітів. Ідеальне їх співвідношення можливе за таких умов:

  • збалансованому раціоні харчування;
  • дотриманні режиму споживання води;
  • обмеження надходження в організм солі.

Без електролітів неможлива робота м’язів і метаболізм, активізація багатьох ферментів. Вони є обов’язковими учасниками та інших процесів в організмі: гомеостазу, остеогенеза, імпульсів нервової системи, підтримки стабільності осмолярності плазми крові.

Потрапляючи в клітини через мембрану за допомогою білків-транспортерів, іони електролітів приймають участь в проникненні в них поживних речовин і виведення назовні продуктів обміну. Також вони сприяють стабільності рН (кислотності) і підтримці в клітинах водного балансу.

Роль натрію і калію

Ці дві речовини є найважливішими електролітами. Саме з їх участю можлива підтримка водного і кислотно-лужного балансу. Їх участь у водному обміні полягає в боротьбі за кількість рідини в клітинах і відбувається наступним чином. Іони натрію притягують і затримують воду, а калію – відштовхують її.

У разі надлишку натрію вода затримується в клітинах. Зовні це проявляється в появі набряклості. Надходження в організм калію сприяє викиду зайвої води, зняттю набряків. Якщо цієї речовини занадто багато, при дефіциті натрію виникає зневоднення організму. При дотриманні балансу цих електролітів такі явища не виникають.

В ідеалі для дорослої людини добова норма споживання натрію повинна становити дев’ять сотих відсотка від ваги тіла. Це становить 9-16 грам кухонної солі. Але оскільки ця речовина присутня в ряді продуктів харчування, його кількість в чистому вигляді опускається до позначки 5-6 грам. Багатими на натрій є:

  • морські водорості;
  • морква;
  • селера.

Крім боротьби з натрієм, калій захищає судини, стимулює роботу серця, є відповідальним за функціонування і здоров’я мозку. 98% цього електроліту міститься в клітинах. Основні функції калію:

  • підтримувати імунну систему;
  • усувати аритмію;
  • виводити шлаки;
  • посилювати серцевий викид;
  • знижувати кисневе голодування (антигіпоксичну дію).

Нормальним вмістом калію в сироватці крові дорослої людини вважається від 3,5 до 5,5 ммоль / л. Якщо допустимий поріг концентрації перевищується, виникає гіперкаліємія. Сильне відхилення від норми може стати причиною порушення серцевого ритму. Причинами, які можуть спровокувати цей стан, є:

  • голодування;
  • зневоднення;
  • патологічний гемоліз при певних захворюваннях;
  • патології надниркових залоз;
  • прийом НПЗЗ і цитостатиків протягом тривалого часу;
  • надлишок в раціоні калійвмісних продуктів.

Брак калію може викликати гіпокаліємію. Зазвичай вона виникає на тлі алкоголізму, емоційного перенапруження або інтенсивних фізичних навантажень, безконтрольного споживання солодощів або кави, прийому діуретиків або проносних препаратів, гіпергідрозу та т.д.

Загальні симптоми патології

Недолік того чи іншого виду електролітів має свої специфічні ознаки. Однак є і загальні симптоми їх дефіциту:

  • погіршення самопочуття;
  • гіпотонія м’язів;
  • сонливість, запаморочення, слабкість аж до непритомності;
  • аритмія;
  • набряклість.

Спостерігаються також зміни в психіці у вигляді апатії, дратівливості, гальмування або перезбудження.

Що відбувається при втраті

Якщо серйозне зменшення кількості електролітів відбувається природним шляхом, спостерігається зниження, але не повна втрата працездатності. Проте, щоб уникнути зносу тканин і органів допускати постійне порушення водно-електролітного балансу вкрай небажано. Для відновлення ВЕБ натуральним методом необхідно ввести в раціон потрібні продукти і пити збагачену воду.

Чому важливо пити воду

Як відомо, вода є основним структурним компонентом тіла людини. Вона виконує безліч функцій. Одна з них – це перетворення так необхідних організму натрію, калію та інших елементів в іонні розчини електроліти.

Щоб вода якісно виконувала свою роботу, вона повинна пройти попередню фільтрацію від важких металів, забруднювачів. Не дарма фахівці кажуть, що достатня кількість води – запорука здоров’я!




Нове у нашому блозі
Підтримка гідратації на робочому місці
17.04.2025
Підтримка гідратації на робочому місці
Як вода впливає на продуктивність в офісі та на які моменти варто звертати увагу, щоб правильно підтримувати гідратацію на робочому місці.
Читати далі
Вплив чистої води на здоров’я
07.04.2025
Вплив чистої води на здоров’я
У цій статті ми розглянемо, як чиста питна вода впливає на наше здоров'я, відновлюючи енергію та покращуючи загальне самопочуття.
Читати далі
Чи варто замовляти доставку води?
02.04.2025
Чи варто замовляти доставку води?
Питна вода необхідна для підтримки нормальної роботи всіх систем організму, покращення роботи шкіри, підтримання здорового рівня енергії і навіть для гарного настрою. Водночас, питання її доступності та якості набувають все більшої актуальності. Особливо в умовах сучасного темпу життя, коли у багатьох людей немає часу на постійне купування води в магазинах. Саме тому доставка води набирає популярності, і багато людей замислюються, чи варто скористатися таким сервісом.
Читати далі
Як правильно пити воду під час хвороб
10.03.2025
Як правильно пити воду під час хвороб
Під час хвороби організм потребує особливої уваги та підтримки. Одним з найважливіших аспектів підтримки здоров’я є правильне споживання води. Гідратація відіграє ключову роль у лікуванні як гострих, так і хронічних захворювань. Вода не лише допомагає організму боротися з інфекціями та токсинами, але й сприяє швидшому відновленню та покращенню загального самопочуття. Важливо знати, як правильно пити воду під час хвороб, щоб максимально підтримати організм у період одужання.
Читати далі
замовте воду додому чи в офіс за 1 хвилину !
contacts

Дякуємо, Ваша заявка прийнята.

В найближчий час менеджер зв'яжеться з Вами.

Подивитись на мапі

м. Одеса, вул.Високий провулок, буд.22

Дякуємо, Ваша заявка прийнята.

В найближчий час менеджер зв'яжеться з Вами.